Ráth A. Zoltán -ról az Emlékezünk Orvosainkra 28. kötetében
Ráth A. Zoltán 1922-1924-ig gyakornok, majd 1924-28-ig m.kir. budapesti tudományegyetem elme- és idegkórtani klinikáján gyakornok, majd tanársegédként dolgozott. Tudományos munkássága erőteljesen pszichiátriai orientációt mutatott, amennyiben munkássága és közleményeinek túlnyomó többsége elmegyógyászattal kapcsolatos témát tárgyalt. Ezekből 5 közlemény a körszerű elmekórházat és osztályok szervezési kérdéseivel, az elmebetegügyi törvénnyel, továbbá a betegelhelyezés előírásaival és lehetőségeivel foglalkozott.
1928-tól a győri Szent Háromság Közkórház osztályvezető főorvosa lett. A közkórházi ideg- elmeosztály több vonatkozásban is újszerűnek számított az a fajta - általa a győri kórházban bevezetett - elmeosztály szervezési modell, amelynek lényege, hogy egyesíti magában a nyílt ideg és zárt pszichiátriai részlegeke. Járóbeteg ambulanciákat szervezett és a krónikus esetek számára családi ápolási telepet biztosított. A győri osztállyal egyidőben a szombathelyi kórházban is, az ideg-elmeosztályok hazánkban elsőként közkórházakban létesültek.
Ráth A. Zoltán 1931-től lipótmezei osztályvezető főorvos, 1937-39-ig nagykállói igazgató főorvos, majd 1940-től ismételten a lipótmezei ideg és elmegyógyintézet női osztályának osztályvezető főorvosa volt. Az elmeosztályok vezetési tapasztalatai mai is korszerű szervezési és gazdasági, működési ismeretek alapján valósult meg.
1968-ban halt meg.
Barátsággal: Gyuri
Vincze János: Emlékezünk Orvosainkra 28.
NDP Kiadó, Budapest, 2015.87-94.