A medscape.com oldalon a legutóbb (2012.szeptember 17) tajwani kutatók pszichotróp gyógyszerek szedésével kapcsolatos új tudományos eredményei láttak napvilágot - dr Radics Judit összefoglalója.
Ezen tanulmány szerint a pszichotróp készítményeket szedőket nagyobb veszély fenyegeti arra nézvést, hogy közlekedési balesetet szenvedjenek el. A vizsgált készítmények között a cikk az antidepresszánsokat, a benzodiazepineket és az altatókat emeli ki, mint olyan szereket,melyek szedése esetén szignifikáns eltérés észlelhető a baleseti gyakoriságot tekintve, a kontroll, ilyen típusú készítményt nem szedőkhöz viszonyítottan. A vizsgálat azt igazolta, hogy magasabb gyógyszerdózis szedése a baleseti kockázat növekedésével jár.
Ezzel szemben igen érdekes és fontos eredmény született az antipszichotikumokat szedőket illetően, akiknél nem volt feltárható összefüggés a gyógyszerszedés és a baleseti kockázat között.
Hui Ju Tsai (National Health Research Institute, Zuhnan Town, Taiwan) így nyilatkozott: „Régóta ismert a pszichotróp gyógyszerek és a kognitiv valamint a vezetési készségek kapcsolata, de a legtöbb vizsgálat a benzodiazepinek hatását tanulmányozta. Csupán néhány tanulmány foglalkozott az antipszichotikumok és az antidepresszánsok ezirányú hatásával. Mitöbb, a legtöbb vizsgálat kaukázusi népcsoport között készült, az ázsiaiak vonatkozásában pedig ez lényegesen kevesebb volt. Vizsgálataink arra hívják fel a klinikusok és az egészségügyben dolgozó szakemberek figyelmét, hogy rendkívül körültekintően kell eljárni pszichiátriai készítmény felírását megelőzően. Amennyiben pedig az adott készítmények szedésére szükség van, úgy a páciens figyelmét feltétlenül fel kell hívni a lehetséges mellékhatásokra. Ez különösen érvényes az első alkalommal történő gyógyszerrendelés esetén.
”Thomas Wise (George Washington University School of Medicine, Washington D.C) nagyon helyesen fűzte hozzá a fentiekhez azt a két, nem elhanyagolható tényt, miszerint a jelen vizsgálat csupán az ázsiai populációra terjedt ki , akiknél az anyagcsere-folyamatok eltérő változatai fordulhatnak elő a kaukázusi népcsoporthoz viszonyítottan. A másik, rendkívül fontos tény, hogy maga az alapbetegség – például egy irritábilis depresszió – önmagában is jelentősen megnövelheti a baleseti kockázatot.
A cikk hasznos abból a szempontból, hogy felhívja a figyelmet a gyógyszerrendelés igen komoly körültekintést igénylő voltára. Ez természetesen – bár jelen cikk a pszichotróp medikáció kérdésével foglalkozik – kiterjed valamennyi gyógyszerkészítményre, hiszen például a rosszul beállított vérnyomás vagy vércukorértékek ugyanilyen nyilvánvaló módon jelentenek veszélyforrást! Sőt, akár antibiotikumok szedése is okozhat még eszméletvesztéssel járó rosszullétet is, ami nyilván roppant nagy baleseti kockázattal járhat (nem egy antibiotikum betegtájékoztatója hívja fel a figyelmet erre)-, a körültekintő gyógyszer-rendelés fontosságát tehát nem lehet eléggé hangsúlyozni.
A teljes cikk a British Journal of Clinical Pharmacology-ban olvasható >>