A pszichoterápia tankönyve
Szerkesztette: Szőnyi Gábor
A tankönyv szerkesztésekor a pszichoterápiás kapcsolatot helyeztük a gondolkodás középpontjába. Ez a közös komplexitás, ami tartalmazza azokat a kérdéseket, amelyekkel a konkrét alkalmazás során meg kell birkóznunk.
Pszichoterápiáról szólunk, amikor sorra vesszük az eljárások közös jellemzőit, vagy amikor a szakmai közösség kérdéseit érintjük. Pszichoterápiában gondolkodunk, amikor konkrétan tárgyaljuk az egyes gyakorlatban alkalmazott eljárásokat. Egy pszichoterápiás eljárás egyedi, megismételhetetlen kapcsolatban valósul meg, és sok szempontból valójában annyi pszichoterápia van, ahány pszichoterapeuta.
Milyen egy pszichoterápia? Majdnem olyan, mint a köznapi beszélgetés, csak egy kicsit más. Egyszerre van benne a szakszerűség és a belső világ megnyílásához tartozó meghittség. A pszichoterápiás jártasság biztonságához sok éves tanulás és gyakorlat szükséges. A kívülálló számára ez érthetetlen. A terápia sematikus párbeszédnek tűnhet, ahol a betegnek végső soron mindent magának kell megoldania.Ez a könyv szeretné bemutatni, mi az a kis eltérés, amely miatt a pszichoterapeuta (és a pszichoterápia) nem pótolható.
A szerkesztő